Тема: реалізація умовних конструкцій, умовне форматування.
Мета: навчитися застосовувати умовні конструкції та умовне форматування в LibreOffice Calc для розв'язування задач.
Обладнання: ПК з встановленими ОС та LibreOffice, інтерактивна дошка, (дана) інструкція.
Структура уроку
Хід уроку
1. Організаційний момент
Вітання з класом. Перевірка присутності і готовності учнів до уроку. Перевірка виконання домашнього завдання.
2. Актуалізація опорних знань
Методичний прийом «Сніжна грудка»: один учень називає категорію функції LibreOffice Calc, другий — приклад функції з цієї категорії, третій — аргументи, четвертий — приклад використання цієї функції.
3. Вивчення нового матеріалу
Функцiя IF повертає у комірку одну величину, якщо задана користувачем умова справджується, й іншу, якщо умова не справджується. Функція має 3 аргументи:
величину, що виводять у випадку справдження умови — value if true в описі синтаксису;
величину, що виводять у випадку несправдження умови — value if false в описі синтаксису.
Синтаксис (правильна структура виклику) функції IF має такий вигляд:
Дослівно: ЯКЩО(логічний вираз; [величина, якщо істина]; [величина, якщо хибність])
Квадратні дужки формального запису функції вказують на можливість відсутності параметрів. Але розділові знаки (;) потрібно записати обов’язково.
Другий і третій аргументи функції IF можуть містити функції, у тому числі й функцію IF. Наприклад,
Логічні функцiї AND, OR, NOT (англійською: або, і, заперечення/не) використовують для запису складніших логічних виразів, ніж рівність або нерівність. Наприклад, для запису системи чи сукупності співвідношень:
Функції AND і OR можуть мати довільну кількість аргументів, NOT — лише один.
4. Інструктаж з ТБ
5. Закріплення вивченого матеріалу
Примітка. Після виконання кожного з практичних завдань учень повинен повідомити вчителя про свою готовність подати результати обчислень.
Завдання 1. Розглянемо життєвий приклад. Дано таблицю з такими даними:
Обчислити вартість товарів з урахуванням того, що магазин надає знижку 10%, якщо кількість куплених товарів одного найменування перевищує 5 одиниць.
Порада. Доцільно застосувати функцію ІF для рядка 3 таким чином:
Інакше кажучи, якщо кількість С3 перевищує 5, тоді сплачують не повну вартість (B3*C3), а лише 90% від неї, тобто (B3*C3*0,9).
Опис виконання. У попередньо підготовленій таблиці встановіть курсор миші в комірку D3 і зверніться до Помічника з функцій. У вікні діалогу Function Wizard виберіть категорію Логічні функції, функцію ІF і введіть у поля аргументів потрібні параметри.
Натиснути кнопку Гаразд. Скористатися маркером автозаповнення для поширення результату на інші рядки. Виконайте контрольне обчислення:
Завдання 2. Завантажити таблицю такого вигляду:
За допомогою функції ІF заповнити стовпчик ВИСНОВОК залежно від величини швидкості, вказаної у клітинці ліворуч:
Опис виконання. У попередньо підготовленій таблиці встановити курсор миші в комірку D2. Викликати Помічник з функцій. У вікні діалогу Function Wizard вибрати категорію Логічні функції, функцію ІF і заповнити поля:
На останньому малюнку показано закладку Structure, що згідно з назвою унаочнює структуру запису складеної функції.
Натиснути кнопку Гаразд. Скористатися маркером автозаповнення для поширення результату на інші рядки:
Завдання 3. Завантажити таблицю такого вигляду:
За допомогою функції ІF заповнити стовпчик Висновок залежно від швидкості і категорії шляху, вказаної у тому самому рядку:
Опис виконання. У попередньо підготовленій таблиці встановити курсор миші в комірку D2. Викликати Помічник з функцій. У вікні діалогу Function Wizard вибрати категорію категорію Логічні функції, функцію ІF і самостійно заповнити поля. Натиснути кнопку Гаразд. Скористатися маркером автозаповнення для поширення результату на інші рядки. Отримати таблицю такого вигляду:
Завдання 4. Завантажити таблицю такого вигляду:
Використовуючи Умовне форматування, змінити тло комірок діапазону бали таким чином:
Опис виконання. Виокремити B3:E14 — діапазон комірок, який містить бали. Скористатися вказівкою меню Формат / Conditional Formatting / Conditional Formatting (Умовне форматування). У вікні діалогу Conditional Formatting for B3:E14 4 рази натисніть кнопку Add для створення 4 закладок Condition з номером.
У вікні діалогу Conditional Formatting for B3:E14 на всіх 4 закладках Condition праворуч від напису Apply Style з випадного переліку Apply Style виберіть New Style,
у вікні діалогу Стиль комірки на закладці Тло виберіть колір тла й натисніть Гаразд.
У вікні діалогу Conditional Formatting for B3:E14 натиснути Гаразд. Перевірити, що таблиця набуде такого вигляду:
Завдання 5. В таблиці, отриманій в результаті виконання останнього завдання, виділити:
Опис виконання. Виокремити А3:А14 — діапазон комірок, який містить прізвища. Скористатися вказівкою меню Формат / Conditional Formatting / Conditional Formatting. У вікні діалогу Conditional Formatting for А3:А14 натиснути двічі кнопку Add для створення закладок Condition. На одній закладці вкажіть умову: «всі оцінки не менші за 10», на іншій — «оцінки менші за 4».
На кожній закладці вкажіть такі параметри:
праворуч від напису Apply Style з випадного переліку Apply Style виберіть New Style;
у вікні діалогу Стиль комірки на закладці Тло виберіть колір тла, на закладці Ефекти шрифта — колір шрифта й натисніть кнопку Гаразд.
У вікні діалогу Conditional Formatting for А3:А14 натисніть кнопку Гаразд. Перевірте, чи буде отримано таблицю у такому вигляді:
6. Підбиття підсумків уроку
Виставлення оцінок.
7. Домашнє завдання
Розгляньте подану тест-таблицю:
Зверніть увагу на вміст комірок таблиці, а саме, як встановлюються бали, підраховується їх сума, виводиться оцінка, нарешті, у який спосіб приховується правильна відповідь. У запропонованих конструкціях виправте помилки і отримайте належну оцінку. Підберіть 12 питань і створіть свою тест-таблицю, яку можна було б використати для оцінювання знань з інформатики.
Знайдіть способи приховування рядка формул та стовпчика з правильними відповідями.
Текст упорядкувала Людмила Іванівна Сущенко, вчитель ліцею Наукова зміна Дарницького району міста Києва, під час виконання випускної роботи на курсах підвищення кваліфікації з 08.10.2012 по 07.12.2012.