Тема: розроблення програм опрацювання текстової інформації, поданої у файлі, у навчальному середовищі програмування Free Pascal.
Мета: навчитися розробляти програми опрацювання текстової інформації, поданої у файлі, у середовищі програмування Free Pascal.
Учень повинен вміти:
Обладнання: комп'ютери зі встановленими ОС й інтегрованим середовищем програмування Free Pascal.
Структура уроку
Хід уроку
1. Організаційний момент
Вітання з класом. Перевірка присутності і готовності учнів до уроку. Перевірка виконання домашнього завдання.
2. Актуалізація опорних знань
Обмежимомося на уроках розглядом текстових файлів, які можна проглядати й редагувати у середовищі найпростіших текстових редакторів. При написанні програми мовою Pascal для роботи з файлами діяти потрібно таким чином:
Рядок (тексту) — тип string у мові Pascal — це послідовність символів довільної довжини до 255.
Робота з рядками передбачає використання таких функцій і процедур (вчитель називає, а учні дають тлумачення):
3. Інструктаж з ТБ
4. Вироблення практичних навичок
Примітка. Для всіх поданих далі завдань 1–3 вхідні дані (рядок тексту, що містить лише літери і пропуски) записано у файлі input.txt поточної теки, вихідні дані потрібно писати у файл output.txt поточної теки. Файли-розв'язання записати у вказану вчителем теку. Про успішне виконання кожного завдання повідомляти вчителя підняттям руки.
Завдання 1. Скласти програму 1.pas підрахунку слів у реченні.
Завдання 2. Скласти програму 2.pas пошуку найкоротшого і найдовшого слів у реченні, вивести їх по одному у рядку.
Завдання 3. Скласти програму 3.pas пошуку слів, які повторюються в тексті. Вивести слова, які повторилися щонайменше двічі, і кратність повторення: в рядок по одному слову й відповідному числу.
5. Підбиття підсумків уроку
Виставлення оцінок.
6. Домашнє завдання
Порівняти створені у класі програми з демонстраційними розв'язаннями 1, 2, 3 і модифікувати їх на випадок, коли речення займають кілька рядків файлу, кожний з яких містить до 255 символів.
Текст упорядкувала Катеринич Лариса Олександрівна, вчитель ліцею «Голосіївский» № 241 Голосіївського району міста Києва, під час виконання випускної роботи на курсах підвищення кваліфікації з 24.11.2014 по 12.12.2014.