Тема: створення подкастів.
Мета: сформувати навички створення навчального подкасту зі звуком і відео з використанням програми Libre Office Impress. По завершенню уроку
учень повинен
описати:
Обладнання: комп’ютери з встановленими ОС і LibreOffice, головні телефони, відеокамера зі штативом або встановлена програма для захоплення відео зі стільниці (наприклад, SimpleScreenRecorder або редактор відео kdenlive), матеріали для роботи, (дана) інструкція.
Структура уроку
Хід уроку
1. Організаційний момент
Вітання з класом. Перевірка присутності і готовності учнів до уроку.
2. Актуалізація опорних знань
3. Інструктаж з ТБ
4. Вивчення нового матеріалу
при виконанні практичної роботи
Далі подано опис створення подкасту з використанням просканованих кадрів з навчального діафільму «Будова крові», файлів звукового супроводу до кожного кадру у програмному середовищі LibreOffice Impress. Згідно з описом кожного кроку потрібно виконати відповідні дії та перейти до наступного кроку.
Завантаживши LibreOffice, обрати вид створюваного документа — Презентація.
Використати вказівку меню Формат / Макети слайдів... і вибрати порожню сторінку.
Клацнути правою клавішею миші по центру білого поля та з контекстного меню вибрати Слайд / Параметри сторінки.
У вікні діалогу Параметри сторінки на вкладці Тло у полі Заповнення вибрати Градієнт,, у переліку — Радіальний червоний і жовтий і натиснути кнопку Гаразд.
Підтвердити застосування параметрів тла для всіх сторінок.
Клацнути по мініатюрі єдиного слайду правою клавішею миші і застосувати вказівку Копіювати.
Вставити копію не менше 35 разів.
Проконтролювати кількість вставлених слайдів.
Використавши вказівку меню Показ / Зміна слайду,
вибрати: застосунок зміни слайдів — Вицвітання через чорне, швидкість переходу — Середня, звук — Без звуку (на даному етапі), зняти мітку При клацанні, перемкнути на Автоматично після 1 сек. і натиснути кнопку Застосувати для всіх.
Використати вказівку меню Вставка / Зображення / З файла….
Вказати теку, де розташовано підготовлені (проскановані) слайди і вибрати перший слайд.
Аналогічно послідовно вставити усі графічні зображення у слайди (одне зображення — один слайд).
Долучити до кожного слайду відповідні звукові файли. На вкладці праворуч Зміна слайдів у категорії Змінити перехід для властивості Звук вибрати Інший звук, вказати шлях до теки, де розташовано файли звукового супроводу, вказати вибраний файл звукового супроводу.
У полі Звук буде відображено назву файлу 1 без розширення. Перемикач Зміна слайду поставити у положення Автоматично після 1 сек. Час зміни слайдів зміниться до часу читання тексту.
Таким чином долучити до кожного слайду відповідний звуковий файл.
Для налаштування часу демонстрації кожного із слайдів використати вказівку меню Показ / Показувати таймер.
Під'єднати головні телефони до зеленого гнізда на передній панелі системного блоку комп'ютера, прослуховуйте звуковий супровід після використання вказівки меню Показ / Показувати таймер.
Розпочати демонстрацію слайдів, починаючи з першого. В нижньому лівому куті вікна буде показано цифровий таймер на тлі світлого прямокутника.
Встановити вказівник миші на цьому прямокутнику і клацнути через 1 секунду після закінчення відтворення звуку. Після перегляду всіх слайдів презентації (10–12 хвилин) автоматично буде встановлено час демонстрації для кожного слайду.
Для вставлення фрагменту фільму до презентації використати вказівку меню Вставка / Відео та звук.
У вікні діалогу Вставити відео та звук указати шлях до файлу фільму. Триваліть фільму не має перевищувати 100 сек. Натиснути кнопку Відкрити (Открыть для російськомовного інтерфейсу операційної системи).
Переконатися в успішному долученні фільму.
Використовуючи зелені кутові маркери, за допомогою вказівника миші змінити площу прямокутника демонстрації фільму майже до площі слайду з вузькими краями, як показано на наступному малюнку. У вікні часу зміни слайдів укажіть час демонстрації (99 секунд щонайбільше).
Збережіть презентацію з назвою Ваше прізвище у вказану вчителем теку, де розташовано звукові файли та файл фільму.
На завершальній стадії створення фільму-подкасту використати:
або цифрову відеокамеру зі штативом, щоб зняти фільм прямо з монітору на рідинних кристалах і створити файл фільму зі звуком (саме це апробовано упорядником при роботі на малопотужному ПК під керуванням Windows);
або спеціальну програму для захоплення відео зі стільниці, наприклад, SimpleScreenRecorder або редактор відео kdenlive,
і записати файл-результат з назвою Ваше прізвище у вказану вчителем теку.
Примітка
Фільм можна завантажити на сайт youtube.com. Під час завантаження буде здійснено конвертацію у декілька файлів форматів *.flv, *,mp4 з різною роздільною здатністтю для вибору під час перегляду в online режимі при роботі в Інтернеті.
Використовуючи Інтернет сервіс savefrom.net, можна завантажити на свій комп'ютер фільм у запропонованому форматі.
6. Підбиття підсумків уроку
Аналіз зробленого. Виставлення оцінок.
7. Домашнє завдання
Створити анімовану презентацію на 8–10 слайдів про екскурсію вашого класу за цифровими фотографіями та долучити дикторський текст, записаний на цифровий диктофон чи мобільний телефон. Цю роботу виконати у середовищі Libre Office Impress з подальшою конвертацією у файл формату avi.
Текст упорядкував Плакущий Володимир Іванович, вчитель інформатики школи № 298 Оболонського району міста Києва, під час виконання випускної роботи на курсах підвищення кваліфікації з 28.10.2013 по 27.12.2013.