Тема: кодування та декодування текстових повідомлень за допомогою кодової таблиці, монохромного й кольорового зображення за наданими правилами.
Мета: удосконалити розуміння поняття кодування за допомогою виконання практичних завдань.
Учень повинен пояснювати:
Обладнання: комп’ютери IBM PC з встановленими ОС, офісними текстовими редакторами (LibreOffice Writer чи MS Word), найпростішим графічним редактором, середовищем програмування, (дана) інструкція.
Структура уроку
Хід уроку
1. Організаційний момент
Вітання з класом. Перевірка присутності і готовності учнів до уроку. Перевірка виконання домашнього завдання.
2. Актуалізація опорних знань
Інверсний колір — противолежний колір. У схемі RGB колір визначається трійкою чисел R, G, B — інтенсивностями червоного (red), зеленого (green) і блакитного (blue) кольорів. Інверcний колір визначається трійкою чисел 255 – R, 255 – G, 255 – B. Наприклад, інверсними кольорами є такі:
(205.115.166) з двійковим кодом (11001101.01110011.10100110),
(50.140.89) з двійковим кодом (00110010.10001100.01011001).

Приклади кодування
кодування музичних звуків нотами
кодування звуків людської мови літерами
кодування літер для тактильного сприйняття
кодування відомостей про товар (штрих-код)
кодування літер прапорцевою абеткою
кодування звуків людської мови жестами
кодування дозволу чи заборони на рух сигналами світлофораКольори на екрані монітору мають кольорову схему RGB (Red Green Blue). Максимум кольорового світла ми бачимо як білий колір, мінімум кольорового світла (світла немає) — як чорний колір.

Кодування чорно-білого (монохромного) зображення передбачає використання для кодування кольору одного пікселя 1 біта:
Наприклад, візерунок

можна закодувати таким способом:
Об'єм файлу монохромного нестиснутого зображення обчислюють за формулою: V = hw, де: V — об'єм у бітах, h та w — висота та ширина зображення у пікселях.
Кодування кольорового зображення. Для кодування кольору одного пікселя кольорового зображення з використанням 4 кольорів достатньо 2 біта на кожний колір:








При кодуванні кольору кількість бітів на піксель визначає верхню межу кількості кольорів:
Загальна формула розміру растрового нестиснутого зображення виражається такою формулою: V = hwn, де V — об'єм у бітах, h та w — висота та ширина зображення у пікселях, n — кількість бітів для збереження кольору 1 пікселя.
4. Інструктаж з ТБ
5. Практичні завдання
Завдання 1. Шифрограма. Використавши таку таблицю кодування
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Щ | Л | В | Н | Т | |
| Ї | И | О | А | Е | |
| С | Ж | Г | У | М |
розшифрувати та відгадати загадку:

Зашифрувати слова: МЕТА, ВАГА, ТЕМА, використавши один зі способів:
у графічному редакторі використати малюнок
;
у текстовому редакторі MS Word використати гарнітури Wingdings, Wingdings 2, Webdings;
у текстовому редакторі LibreOffice Writer використати набір малюнків.
Завдання 2. Кодування та декодування тексту (виконати у середовищі текстового редактора).
Закодувати розшифровану загадку за допомогою кодової таблиці Windows-1251 десятковими числами. Для кращого сприйняття додати між кодами символів розділовий знак "|".
Розкодувати текст, записаний у шістнадцятковому коді таблиці Windows-1251:
|C4|CE|CC|C0|D8|CD|AA|20|C7|C0|C2|C4|C0|CD|CD|DF|20|5F|20|C4|2F|C7|
Закодувати символи Д/З за допомогою кодової таблиці Windows-1251 та записати коди у таблицю:
| Символ | 10-ий код | 16-ий код | 2-ий код |
| Д | |||
| / | |||
| З |
Завдання 3. Кодування монохромного та кольорового зображення за заданими правилами.
Встановити розміри (у пікселях) такого зображення.

Знайти об'єм створеного зображення за знайденими розмірами зображення (у пікселях) і порівняти з даними файлової системи.
Перекодувати зображення у кольорове 24-бітове і розфарбувати його таким чином.

Знайти об'єм зображення за відомими розмірами у пікселях та відомою кількістю бітів, необхідних для зберігання 1 пікселя і порівняти з даними файлової системи.
Перекодувати зображення в інверсне, використовуючи палітру кольорів та формули інверсного кольору 255 – R, 255 – G, 255 – B.
Порівняти з очікуваними відповідями.
6. Підбиття підсумків уроку
Виставлення оцінок.
7. Домашнє завдання
Підготуватися до відповіді на такі питання:
Програма мовою С++ у поєднанні з бібліотекою wxWidgets використовує файл з таким зображенням:


Текст упорядкувала Тетяна Миколаївна Заворотняя, вчитель гімназії № 237 Дарницького району міста Києва на курсах підвищення кваліфікації з 22.10.2018 по 26.10.2018.