Тема: cтворення програмного проекту простої бази даних «Учні» з даними про прізвище, ім'я, вік та успішність, забезпечення виведення даних про учнів за зазначеними критеріями у середовищі Lazarus.
Мета: навчити використовувати масиви, записи, текстові файли у cередовищі Lazarus з метою побудови бази даних.
Обладнання: ПК із встановленим ОС і середовищем програмування IDE Lazarus, (дана) інструкція.
Структура уроку
Хід уроку
1. Організаційний момент
Вітання з класом. Перевірка присутності і готовності учнів до уроку. Перевірка виконання домашнього завдання.
Мотивація навчання: урок присвячено створенню найпростішої бази даних з використанням таких структур як запис, масив, а також текстового файлу для зберігання даних. При виконанні практичної роботи навчитись використовувати такі складові: Edit, Label, Button, StringGrid.
2. Актуалізація опорних знань
Нагадаємо, що після завантаження середовища Lazarus на екрані монітора можна побачити кілька вікон.
Головне вікноГоловне меню (під рядком назви програмного вікна кнопки: Файл, Правка, Пошук і т.і.) для вказівок керування файлами, компіляцією, властивостями проекту, вікнами та вказівок налаштування середовища;
Панель інструментів (під рядком меню ліворуч), що надає швидкий доступ до основних вказівок головного меню;
Панель компонентів (під рядком меню праворуч закладки: Standard, Additional, Common Controls і т.і.), що надає доступ до основних об'єктів середовища програмування (поля введення, кнопок, напису, меню тощо).
Інспектор об'єктів
У верхній частині вікна показано ієрархічну структуру об'єктів, а внизу розташовано вкладення: Властивості, Події, Улюблені.
Редактор тексту
Саме у цьому вікні вводять і редагують текст програми. Жирним шрифтом буде виділено зарезервовані слова, червоним — знаки пунктуації, синім — коментарі.
Вікно повідомлень
Вікно призначене для повідомлень щодо компілювання, компонування й налаштування проекту.
Вікно платформи
Вікно призначене для розташування об'єктів, у тому числі елементів керування.
3. Вивчення нового матеріалу
База даних — це сукупність структорованих взаємоповязаних даних, що відносяться до визначеної прдметної області.
Класифікація баз даних:
Основні функції системи керування базами даних:
Модель даних — це система правил, згідно з якими створюють структуру даних, здійснюють доступ до даних та змінюють їх.
Основні типи баз даних:
Далі буде використано реляційну базу даних з однією таблицею (реляцією) та створено програму для керування цією базою даних. Програма має надавати доступ до даних з бази, додавати нові дані до неї та вилучати їх, упорядковувати та фільтрувати дані.
4. Інструктаж з ТБ
5. Вироблення практичних навичок
Завдання. Cтворити програмний проект простої бази даних «Учні» з даними про прізвище, ім'я, вік та успішність, забезпечення виведення даних про учнів за зазначеними критеріями у середовищі Lazarus.
Вказівки до виконання.
Створити проект. Завантажити середовище Lazarus. Скористатися вказівкою меню Файл / Новий
У вікні діалогу вибирати пункт Застосунок і натиснути кнопку Гаразд.
Побачити й виділити форму — об’єкт для розташування кнопок, полів, написів, меню, смуг прокрутки тощо.
Змінити властивості форми. Клацнути на формі й у вікні Інспектор об'єктів на вкладенні Властивості надати такі значення властивостям форми:
решта значень — довільні.
Створити теку для збереження проекту з назвою Ваше прізвище у теці, вказаній учителем. Для збереження всіх файлів періодично натискати кнопку Зберегти всі на Панелі інструментів.
Розмістити на формі об’єкти (використавши Панель компонентів):
поля Edit1, Edit2, Edit2, Edit4, Edit5, Edit6, Edit7, Edit8 — натиснути кнопку TEdit на вкладці Standart.
написи Label1, Label2, Label3, Label4 — натиснути кнопку Tlabel на вкладці Standart.
поля для введення дати DateEdit1 — натиснути кнопку TDateEdit на вкладці Misc.
кнопки Button1, Button2, Button3, Button4, Butoon5, Button6 — натиснути кнопку TButton на вкладці Standart.
поле для вививедення записів про учнів StringGrid1 — натиснути кнопку TStringGrid на вкладці Additional.
GroupBox — натиснути кнопку TGroupBox на вкладці Standart. Для цього компонета вибрати властивість Caption і задати значення Пошук.
RadioButton1, RadioButton2 — натиснути кнопку TRadioButton на вкладці Standart. Для компонента RadioButton1 вибрати властивість Caption і задати значення За прізвищем, для radioButton2 — властивість caption, задати значення За балом.
Змінити властивості об'єктів (використати Інспектор об'єктів, не вказані властивості — довільні):
Надати формі бажаного вигляду:
На формі розмістити компоненти таким чином:
напис Прізвище — праворуч текстове поле для введення прізвища Edit1;
напис Ім'я — праворуч текстове поле для введення імені Edit2;
напис Дата народження — праворуч компонент DateEdit1 для введення дати;
напис Оцінки — праворуч текстові поля Edit4, Edit5, Edit6, Edit7, Edit8 для введення оцінок;
праворуч на формі розташовано компонент GroupBox1 (Пошук), на якому розташовано радіокнопки За прізвищем і За балом, нижче від цих компонетів компонет — поле для задання критерію пошуку Edit3 та кнопка Знайти;
внизу форми розташовано комопонет StringGrid (Strspusok) для введення даних, а вище нього — кнопки: Додати учня, Вивести дані, Видалити запис, Упорядкувати за алфавітом, Вихід.
Запрограмувати читування даних про учня На формі виділити кнопку з написом Додати дані учня, у вікні Інспектор об'єктів перейти на вкладення Події, вибрати подію OnClick, двічі клацнути у полі OnClick
та у вікні Редактор тексту з'явиться заготовка процедури:
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
Тут потрібно ввести код процедури зчитування даних про учня, підрахунок балу і занесення всіх даних у масив записів x.
Запрограмувати виведення даних. На формі виділити кнопку Button2 з написом Вивести дані, у вікні Інспектор об'єктів перейти на вкладення Події, вибрати подію OnClick і двічі клацнути у полі OnClick.
У вікні Редактор тексту із заготовкою процедури:
procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);
ввести код процедури. В цій процедурі дані про учня буде виведено у таблицю StrinGrid1. Усі дані про учнів будуть збережено у файл student.txt. Даними масиву записів x буде заповнено рядки компонента StringGrid (StrSpusok).
Запрограмувати видалення запису про учня. На формі виділити кнопку Button3 з написом Видалити запис, у вікні Інспектор об'єктів перейти на вкладення Події, вибрати подію OnClick і двічі клацнути у полі OnClick. У вікні Редактор тексту із заготовкою процедури:
procedure TForm1.Button3Click(Sender: TObject);
ввести такий код у програму. Після цього проект матиме такий вигляд:
Запрограмувати упорядкування даних. На формі виділити кнопку Button4 з написом Упорядкування за алфавітом, у вікні Інспектор об'єктів перейти на вкладення Події, вибрати подію OnClick і двічі клацнути у полі OnClick. У вікні Редактор тексту із заготовкою процедури:
procedure TForm1.Button4Click(Sender: TObject);
ввести відповідний код, що використовує метод «Бульбашки». Після цього проект матиме такий вигляд:
Запрограмувати вихід з програми. На формі виділити кнопку Button5 з написом Вихід, у вікні Інспектор об'єктів перейти на вкладення Події, вибрати подію OnClick і двічі клацнути у полі OnClick. У вікні Редактор тексту із заготовкою процедури:
procedure TForm1.Button5Click(Sender: TObject);
ввести відповідний код.
Запрограмувати пошук даних. На формі виділити кнопку Button6 з написом Знайти. У вікні Інспектор об'єктів перейти на вкладення Події, вибрати подію OnClick і двічі клацнути у полі OnClick. У вікні Редактор тексту із заготовкою процедури:
procedure TForm1.Button6Click(Sender: TObject);
ввести такий код процедури. Цей код описує пошук за таким алгоритмом: рядок тексту, введений у поле Edit3, буде порівняно (залежно від значення RadioButton1.Checked):
Зібрати проект: натиснути кнопку Виконати. Якщо все було зроблено правильно, у Вікні повідомлень з'явиться напис: Проект успішно зібрано.
Виконати проект: запустити створений файл exe на виконання і пересвідчитися у коректності роботи при заповненні коректними даними усіх полів. Порівняти з роботою демонстраційного розв'язання.
Дослідити чутливість до коректності і повноти заповнення даними полів. Встановити причину появи виключення (аварійної роботи) та змінити код з метою уникнення цих виключень.
Зберегти остаточну редакцію проекту: скористатися кнопкою Зберегти всі на Панелі інструментів і закрити вікно програми Lazarus.
6. Підбиття підсумків уроку
Виставлення оцінок.
7. Домашнє завдання
Удосконалити проект за одним або кількома напрямками:
Текст упорядкувала Оксна Юріївна Дема, методист Київського вищого професійного училища швейного та перукарського мистецтва Солом'янського району міста Києва, під час виконання випускної роботи на курсах підвищення кваліфікації з 16.01.2017 по 20.01.2017