Тема: професії майбутнього — аналіз тенденцій на ринку праці
Мета: дати загальне поняття про сучасні вимоги до ринку праці та перспективи розвитку нових професій
Учень описує:
Обладнання: комп'ютер з встановленими ОС і браузером, (дана) інструкція.
Структура уроку
Хід уроку
1. Організаційний момент
Вітання з класом. Перевірка присутності і готовності учнів до уроку. Перевірка виконання домашнього завдання.
2. Актуалізація опорних знань
3. Вивчення нового матеріалу
Інформаційні технології (ІТ) об’єднують все, що пов’язано з опрацюванням, зберіганням і передачею даних. Ці технології оточують нас у всіх сферах життя: записна книжка в телефоні — це база даних, улюблені веб-сайти — зверстаний програмний код, бортовий комп’ютер автомобіля — спеціальна обчислювальна система. ІТ стали невід’ємною частиною сучасного життя і посідатимуть значне місце в суспільстві майбутнього. Праця у сфері ІТ досвідченого фахівця надає поважного становища у суспістві і стабільного високого доходу.
Особливості роботи й перелік основних професій в ІТ-сфері подано на сторінках 6-7 презентації.
Від створення першої електронно-обчислювальної машини минуло 70 років. Розміри комп’ютерів з того часу зменшились у сотні разів, а їх потужність зросла в тисячі. Відколи комп’ютер став персональним, з’явилася потреба в розробці сучасних програм, які б спростили «спілкування» між людиною і машиною. ХХІ століття відзначилося надзвичайно стрімким розвитком ІТ-інновацій. Передусім масовості набула розробка сайтів та мобільних застосунків, удосконаення операційних систем і
програмні рішення для бізнесу. Передовими нині вважають технології інтернету речей і хмарних систем, штучного інтелекту та машинного навчання, віртуальної реальності й аналізу великих даних. Вже звично бачити, як впізнають особу на фото або як Google вгадує, яку рекламу нам показати.
Але за цим стоять найсучасніші технології машинного навчання та аналізу великих обсягів даних. Системи віртуальної реальності допомагають набути абсолютно нового досвіду від навчання та ігор. Технологія з назвою «інтернет речей» сьогодні дає змогу об'єднати різноманітні пристрої і датчики в розумні екосистеми, хмарні технології допомагають миттєво обмінюватися даними, а системи штучного інтелекту здатні навчатися самостійно та розв’язувати складні завдання.
Структура ІТ-галузі
80% ІТ-послуг українці надавали клієнтам із США. За рахунок цього торговий баланс України з США у 2021 році був на користь України. Також здебільшого з американцями виконують спільну роботу з досліджень і розробки.Далі йдуть країни ЄС та Ізраїль.
Найпопулярніше місто для ІТ в Україні — Київ. Не відстають Харків, Дніпро, Львів, Одеса й Вінниця. Але українських фахівців можна зустріти по всьому світу. ІТ-стартапи Grammarly, PetCube, Preply, Ecoisme, ІВlazr та інші розробили
українці.
Стале кількісне і якісне розширення сфери використання ІТ створює попит на фахівців з ІТ, тобто зростання робочих місць у цій галузі і рівня заробітної плати у цій сфері. Робота в ІТ-сфері престижна, але потребує ґрунтовної підготовки. При цьому затребуванішими ІТ-спеціалістами є фахівці з досвідом рівня Senior. Пересічні студенти не придатні для такої роботи. У сегменті молодших розробників (рівень Junior) на одну відкриту вакансію припадає понад
десяти кандидатів. Тому молоді потрібно наполегливо навчатися та здобувати практичний досвід, щоб витримувати конкуренцію.
Сучасні професії, що знаходяться на піку популярності, плавно перетворюються або перестають бути актуальними і змінюються новими. Кожне десятиріччяя цей процес прискорює. Тому велика частина робочої сили вимушена перенавчатися згідно з новими вимогами, щоб зберегти свій рівень життя.
Український ринок праці перенасичений молодими фахівцями в галузі юриспруденції, дизайну та психології. Водночас є брак лікарів, інженерів та представників аграрних професій. Практично 90% випускників-гуманітаріїв не можуть знайти роботу за освітою.
Існує кілька областей людської діяльності, в якій, на думку фахівців, штучний інтелект і роботизація ще не скоро витіснять людину. До них в першу чергу можна віднести освітні професії, сферу персональних послуг, ведення домашнього господарства, різні галузі охорони здоров’я.
В інтернеті можна знайти різні прогнози щодо майбутніх професій — див., наприклад, за посиланням. Згадують і такі:
Ринок праці — система, яка змінюється дуже швидко. Сьогодні навряд хтось може зі 100% упевненістю говорити про всі зміни, які чекатимуть нас протягом найближчих 10 років, не кажучи вже про більш віддалені терміни. Поява нових технологій та інші процеси можуть як піднести в топ не особливо популярні сьогодні професії, так і, навпаки, зруйнувати популярність затребуваних зараз напрямків. Тим не менше, загальні тенденції розвитку ринку такі, що можна зробити деякі висновки — див., наприклад, прогноз ЄС до 2025 року
і такі зауваження.
Автоматизація різних сфер діяльності, які раніше традиційно вважалися прерогативою людини.
Очікуть на зменшення кількості робочих місць у традиційних сферах зайнятості внаслідок зростання продуктивності праці і заміни людей машинами.
Перенесення бізнесу у віртуальне середовище. Торгові майданчики в інтернеті дозволяють власникам бізнесу відмовитися від володіння або оренди комерційних приміщень під магазини, а також від найму чисельного персоналу. В інтернеті є описи проблем відкриття інтернет-магазину. Наприклад, для одягу.
Серед професій майбутнього IT-сфера стає все більш затребуваною. З урахуванням все більшого впровадження цифрових технологій у повсякденне життя, можна впевнено стверджувати, що професії, так чи інакше пов’язані з IT-сферою, будуть все більш затребувані з плином часу. Частка професій гуманітарної спрямованості, навпаки, буде зменшуватися. Багато гуманітаріїв вже зараз не працюють за спеціальністю, намагаючись освоїти сферу інформаційних технологій або її обслуговувати.
Зростання розриву в оплаті не кваліфікованої і високо кваліфікованої праці при можливому зменшенні частки працівників середнього рівня кваліфікації. При цьому передбачають, що у майбутньому буде економічно вигідно використовувати працю порівняно невеликої кількості високо кваліфікованих працівників з високим рівнем життя, а решту населення утримувати дотаціями на задовільному рівні.
На сторінці 19 презентації подано QR коди доступу до online навчання спеціалістів ІТ.
4. Закріплення вивченого матеріалу
5. Підбиття підсумків уроку
Виставлення оцінок.
6. Домашнє завдання
Доопрацювати презентацію та ознайомиттися з переліком 20 професії майбутнього 2030 за версією EdCamp 2017.
Учитель. У 2030 році новітні технології дадуть учням можливість вивчати дно Індійського океану або єгипетські піраміди, не виходячи з класних кімнат. Учителі зможуть пристосовувати навчальні програми до потреб і можливостей учнів, що допоможе їм досягати успіху в житті.
Герокінезіолог. У майбутньому людям все успішніше вдаватиметься долати старіння. І важливу роль тут відіграватимуть люди такої професії. Вони не лише покращуватимуть здатність літніх людей рухатися, залишатися міцними й гнучкими, а й сприятимуть загальному благополуччю, надихаючи на нові починання.
Естетист допомагатиме людям змінювати свою зовнішність для особливих випадків, використовуючи тисчасові протези для обличчя, грим, який реагуватиме на зовнішнє середовище, та інші модифікації тіла.
Аналітик автотранспорту. У майбутньому автобусами й потягами будуть керувати комп'ютери. Та проблеми, які вимагатимуть участі людини, будуть вирішувати аналітики автотранспорту. Вони допомагатимуть транзитним пасажирам дістатися пункту призначення і гарантуватимуть, що транспортна система працює ефективно і без перешкод.
Спеціаліст із сонячних технологій. За 112 годин Сонце дає стільки енергії, скільки міститься у всіх запасах нафти, вугілля і природного газу на Землі. Акумулювання цієї енергії за допомогою сонячних технологій під керівництвом людей такої професії дозволить нам отримувати електроенергію, вкрай необхідну для комфортного життя людини.
Шкільний дієтолог Шкільний дієтолог гарантуватиме, що учні отримують харчування відповідно до їхніх особистих фізіологічних потреб. Також, шкільні дієтологи навчатимуть дітей правильно й збалансовано харчуватись.
Ренатуралізатор. Завдання людини цієї професії — компенсувати екологічні збитки, нанесені людьми, фабриками, машинами та інтенсивним монокультурним сільським господарством.
Персональний веб-менеджер. Людинацієї професії матиме завдання "очистити" онлайн-персону свого клієнта, вистежуючи та коригуючи незручну чи неточну інформацію або зображення, захищаючи приватне життя й репутацію людини.
Посол з культури компанії Людина цієї професії відіграватиме важливу роль у забезпеченні позитивної робочої культури, тому що працюватиме частково як гуру лідерства, терапевт, і координатор. Для опанування такої професії особі потрібні гарні навички спілкування з людьми та креативне мислення.
Міський фермер. Такий спеціаліст намагатиметься парниками максимально зменшити втрати енергії. Парники будуть розташовані на багатоповерхівках та відіграватимуть важливу роль у забезпеченні міського населення городиноюю
Аудитор екосистем. Робота аудитором екосистем полягатиме у тому, щоб зрозуміти місцеву екосистему й запобігти її перевантаженню результатами людської діяльності. Такі експерти консультуватимуть уряд та органи місцевої влади з питань, пов'язаних із впливом людських спільнот на локальні екосистеми.
Консультант з питань роботів. У майбутньому домашні рОботи будуть працювати в хатньому господарстві або піклуватись про дітей чи літніх людей. Тому їх власники потребуватимуть консультацій для вибору правильного робота для сім'ї, а також подальшого його програмування та обслуговування.
Цифровий мемуарист Експерт у цій царині працюватиме зі збереженням пам'яті про близьких людей після того, як хтось із них помирає, визначаючи, які аспекти онлайн-ідентичності померлої людини мають продовжувати жити.
Дизайнер ігрофікації. Ігри роблять не тільки для дітей. Ігри є прекрасним засобом навчання для людей будь-якого віку. Дизайнер з ігрофікації буде вносити ігрову логіку до повсякденних видів діяльності, подій, продуктів і послуг.
Експерт зі спрощення. Головним завданням у цій професії буде спростити та пришвидшити процеси організації та роботи бізнесу в різних галузях. Експерти зі спрощення будуть поєднувати навички з дизайну та соціології з компетенціями математика.
Архітектор віртуальної реальності. Експерт цієї сфери буде розробляти загальні та індивідуальні застосунки, що відповідатимуть психічним та емоційним особливостям користувачів і дозволятимуть відпочивати та працювати у віртуальному світі.
Інженер 3D друку. Особа, яка розуміється на створенні або перетворенні тривимірних моделей для їх друку. Також людина цієї професії знатиметься на технічних особливостях та налаштуванні 3D-принтерів.
Консультант з цифрової валюти навчатиме людей, як керувати своїми заощадженнями та заробітком за допомогою правильного балансу систем, що складаються з різних видів цифрової валюти.
Текст упорядкувала Нагорна Антоніна Олександрівна, вчитель ліцею № 142 Солом'янського району міста Києва, під час виконання випускної роботи на курсах підвищення кваліфікації з 28.10.2018 по 02.10.2018.